Počet výsledků: 24

Otevřít filtraci

Sekundární imunodeficience je získaná porucha imunitního systému, která vzniká na podkladě jiného základního onemocnění (nejznámějším příkladem je AIDS) nebo změny celkového stavu organismu. Porucha může být navozena (indukována) i působením lékařů, např. při podávání protinádorové léčby. Důsledkem je větší náchylnost k infekčním onemocněním, zejména dýchacích cest a trávicího systému. Viz také imunodeficience, primární imunodeficience.

Imunodeficience neboli imunodeficit je neschopnost těla (nebo přesněji řečeno imunitního systému) vyvinout dostatečnou imunitní reakci. Tělo se pak nedokáže účinně bránit infekčním onemocněním či vzniku zhoubných nádorů. Imunodeficience může být: primární (vrozená) – například těžká kombinovaná imunodeficience, sekundární (získaná) – například AIDS. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz imunodeficience.

Syndrom získané imunodeficience je plný český název pro běžně používanou zkratku AIDS. Viz také syndrom, získaný, imunodeficience.

Virus lidské imunodeficience je plný český název pro běžně používanou zkratku HIV. Viz také viry, imunodeficience.

Primární imunodeficience je vrozená porucha imunitního systému. Její příčinou je změna v genech, která způsobuje poruchy tvorby proteinů, které se podílejí na funkci imunitního systému. Výsledkem jsou různě závažné poruchy imunity, jejichž důsledkem je zvýšená náchylnost k infekčním onemocněním. Viz také imunodeficience, sekundární imunodeficience.

Těžká kombinovaná imunodeficience neboli SCID (zkratka pochází z anglického názvu severe combined immunodeficiency) je souhrnné označení pro skupinu vzácných onemocnění způsobených mutacemi v různých genech, které se podílejí na vývoji a funkci buněk imunitního systému. Děti se SCID po porodu vypadají zcela zdravé, avšak jsou velmi náchylné k závažným infekcím. SCID vede k úmrtí (obvykle již během prvního nebo druhého roku života), pokud dítě včas nedostane vhodnou léčbu. Viz také imunodeficience.

Sekundární pohlavní znaky jsou pohlavní znaky, které se objevují během puberty. Mezi viditelné sekundární pohlavní znaky patří pubické ochlupení u mužů i u žen, typický tvar prsou a rozšířených boků u žen, vousy a „ohryzek“ u mužů. Viz také primární pohlavní znaky, pohlavní znaky.

Sekundární varixy je odborný název pro sekundární křečové žíly.

Sekundární prevence znamená včasný záchyt a ovlivňování již vzniklého onemocnění. Včasný záchyt např. nádorových onemocnění ovlivňuje perspektivu nemocných jak z hlediska dožití, tak kvality života. Příkladem jsou screeningové programy: rakoviny prsu, děložního čípku nebo rakoviny tlustého střeva a konečníku. Včasný záchyt aterosklerotických změn umožní intervence proti existujícím rizikovým faktorům a zabránění rozvoje onemocnění nebo jeho komplikací, jako jsou infarkt myokardu či cévní mozková příhoda. Viz také prevence, primární prevence, terciární prevence, kvartérní prevence.

Sekudární fimóza, získaná fimóza neboli patologická fimóza je fimóza (zúžení předkožky), která vzniká v průběhu života. Sekundární fimóza může mít různé příčiny, jako jsou zejména opakované záněty žaludu penisu a předkožky, neúmyslné poranění předkožky, diabetes mellitus a lichen sclerosus. Viz také fimóza, primární fimóza.

Zobrazeno 1 až 10 z 24

Počet výsledků